Dokumenti za borbata na makedonskiot narod za samostojnost i za nacionalna država: Od krajot na Prvata svetska vojna do sozdavanjeto na nacionalna država

Front Cover
Univerzitet "Kiril i Metodij", Fakultet za filozofsko-istoriski nauki, 1981
0 Reviews
Reviews aren't verified, but Google checks for and removes fake content when it's identified

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
3
Section 2
5
Section 3
15

39 other sections not shown

Common terms and phrases

Балканот балкански балканските бидат бидејќи биле борба борбата борби борци Бугарија бугарската бугарски бугарскиот бугарските буржоазија веќе ви Вие влада власт ВМРО војна војска востание врз Главниот штаб години голем Грција даде движење дел дело ден денес денеска држава другари другите еден една едно живот заедно затоа земја името јазик Југославија ке комитет Комунистичката партија кон КПЈ луѓе ма маке Македонија македонската македонскиот Македонци Македонците маси меѓу Меѓутоа место многу народи народите народна народно-ослободителната борба народното народот население национално начин нашата нашиот нашите неговата неговите неколку непријателот нив нивните ние ниту НОВ оваа овие однесува одреди околу окупатори окупаторот оние организација ослободување оти пак партизанските пат Петричко повеќе политика политички поради право прашање преку ра работа работници своето своите своја својата својот сега секој селани село селото сили сите Скопје слобода слободата собрание Сојуз Србија српската страна таа таја тие това Тракија требе туку уште фронт цел целата целиот ЦК

Bibliographic information