Македонска народна поетска ризница: народни песни на исламизираните македонци од југозападинот дел на Македонија (Струга, Дебар, Гостивар, Кичево)

Front Cover
Браќа Миладиновци, 2002 - 337 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
2
Section 2
7
Section 3
33

39 other sections not shown

Common terms and phrases

ај ај мори Ајде аман АПД Арап Асан бабај бабо бело Боровец браќа бре вели дека песната види видим видов вода години Гостиварско дава податокот дал Дебар Дебарско девет девојко девојче дете дојде Долно Косоврасти долу дома душо еден едно еј ем жени Жировница Зењетко зетче ил имаш Ис исламизираните Македонци исламска вероисповед Испеале истото село јас јоф ке Кољо коња куќа Лабуништа ле леле лелеј Лелјо ливада лудо мајка мајко Македонија Македонки со исламска мале Маре мене милни младо многу мома моме море мори нане наша невестата невесто оваа одделение оди Ој Октиси ори Отишани оф пари пеат пее Пејачките песна песната ја научила песната ја чула песни податоци Подгорци поле придружба придружува со дајре рака рано род Ростуше Сабедин свадба севдо седит сестра синко сите Скопје Скудриње Снимено стани Стојан Струга Струшко таму тапани тебе тие три ќа ќерко убава ученичка училиште џанам Џепиште VIII

Bibliographic information