Beloto ciganče: trilogija

Front Cover
Naša kniga, 1980 - 531 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
35
Section 3
72

14 other sections not shown

Common terms and phrases

Ајде ама баба-Мулон Базел Белото циганче Бреско булки веднаш веќе видов воздух врби врз главата гласот ден детелина децата добро додека дојде долго душата Ѓурчин еден едно Ете ждребе животот зад затоа зборови земја земјата знаев знаеш знам имаше јавор јас колку кон коњ коњот лицето луѓе магаре магариња Мадра малку меѓу мене мечката миг мислам многу моето можам можеби можев можеше моите мојата мојот момент мошне Насиха Наце Русиот неа небото неговата неговиот неговите неговото некаде некако некое некои некоја неколку немаше нив ние никогаш никој ниту ништо одеднаш околу онаа оние очи очите пак патот повеќе попладне поради Потоа почна Рапуш расказ раце рацете реката реков рече сакав сакаше самиот светлина светот своето својата својот сѓ сега секој селото сепак сето сите сонце сонцето сосема срцето страв таа тага таму Таруно тие тогаш толку трева три тука туку убаво управителот устата уште Циган Циганите чичко Калибен чувствував штурците

Bibliographic information