Bitola 1903

Front Cover
Zavod za zaštita na spomenici na kultura, prirodni retkosti i muzej, 1983 - 323 pages
0 Reviews
Reviews aren't verified, but Google checks for and removes fake content when it's identified

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
3
Section 2
18
Section 3
46
Copyright

11 other sections not shown

Common terms and phrases

17 октомври август Август Крал армија бидат Битола битолската битолски Битолскиот вилает битолските бм борба број валија валијата веќе ви вистина влада воени воопшто востание Востанието востаници востаниците врз врска Георги Главниот штаб главно голем град градот група Дамјан Груев дел дипломатски додека држави другите Ѓорче Петров еден единици жени заради затоа зашто збор иако извештаи Илинденската револуција имаше истиот комитет кон конзулите конзулот Константинов контраофанзивата Крал луѓе ЉЛ ма македон Македонија македонските Македонци меѓу место многу муслимани население настаните натаму нахија начин некои неколку нив нивните ниту нови организација оружје османската османски османските власти Османското Царство Пазар податоци покрај положба положбата помош потоа првите преку претставници пристигна работи ре револуционери речиси Ростковски рускиот конзул самиот свои своите својата села селани сите ски скиот ските Скопје слично Смилево Солун София според страна странски странските суд султанот таа таму текот тие ТМОРО тола уште Хусеин Хилми паша Цариград цел чети

Bibliographic information