Crveniot vior

Front Cover
NIK "Naša kniga", 1970 - 90 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
7
Section 3
12

12 other sections not shown

Common terms and phrases

Анѓело Баба Планина бевме Бигла Битола борците бригадата веднаш веќе видов врз главата гласот гледав гледавме гледајќи гледаше ден длабоко Добро другари другарите еден момент едно Естреја животот забележав заедно Зарем затоа зборуваше земја Знаеш знам Јане јас Јовче Кајмакчалан Ката Кице Кожув колку колоната лицето Ломбардија луѓе мајка малку Мара меѓу миа мируваше барутот мислите митролез митролезот многу многупати Можеби можеше муграта Навистина насмевка наше нашите неа неговата неговиот неговите нејзините некако неколку нив ние Ниџе ништо оваа околу Ордана остана очи очила очилата очите пак паметам партизани пеи повеќе погледот понекогаш последен пат Потем потоа почна првпат приказна прилегаа прилегаше Пурини Пуринот размислуваше рака раката раце рацете реков рече светлина сега селанец селото сите Сицилија Стеван Наумов Стевче таа ноќ Тантал Тарцан твоите твојата темнината тивко тие тогаш Тоде Ивановски тука убава убаво учителот уште фашизмот фашистички Црвениот виор чад чадот чекори чичко Ристо чичко Трајко чувства ше

Bibliographic information