Vasil Iljoski: tvorčka osobenost i literaturno-dramaturška evolucija

Front Cover
Naša kniga, 1977 - 86 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
7
Section 2
14
Section 3
35

3 other sections not shown

Common terms and phrases

авторот Аџи Трајко бакалот Бегалка Биро за безработни Васил Иљоски вид водвиљ вредност времето врз врска дејствие дејствието дела делата делото добро Допирни точки драма драмата драматуршка драмска драмската драмски другите еден едно животот идеи идеите идеја идејата Илинденската епопеја Илинденското востание имаат имаме историска јазик јазикот карактер карактерот ката којашто колку комедии комедиите комедија комедијата кон конфликт Кочо Рацин Крушево Кузман Капидан Ленче лик ликови ликовите ликот литература луѓето Љупка мајката малиот човек Марс матурата Млади синови многу можност мошне наедно народната народниот народот настани настаните неа неговата неговиот неговите некои ние ност оваа овие односи односите односно Окрвавен камен онаа оние определување освен особености отколку песна песни повеќе поставени почва работничка класа раз сака синот сите склопови Скопје смисла Смрт за живот Современост состојби според споредните средина средината стоицизам судбината судири сценска сценската таа творечка творечката театар темата тие туку уште фабулата фолклорот Чест Чорбаџи Теодос Џеладин бег

Bibliographic information