Vojdan Černodrinski (1875-1951).: Vojdan Černodrinski. Makedonska krvava svadba

Front Cover
"Misla,", 1973 - 207 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
114
Section 3
117

7 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

10 декември ага Ајде ама Ами АРСЕ Ах БАБА КУЗМАНИЦА Бегај Берн бидејќи бидит БЛАГУНА БОГДАН браќа бре Бугарија Вали-пашо ВАЛИЈАТА веќе вечеринка вие Влегува Влегуваат Војдан Чернодрински ДЕДО КУЗМАН дејност денеска добро дознаваме домус дрински ДУКО ѓаури ѓаурка ЃОРЕ еден едно емиграција ЗАПТИЈА ЗАПТИЈАТА Затоа излегува јазик јас Кажи колку КРСТА куче Лимончев луѓе мајко Маке македон Македонија Македонска крвава свадба Македонски вести Македонски зговор Македонци малку Меѓутоа МИТРА Младата македонска дружина многу можит мори мошне неа неговата неговите неговото некои неколку нив ние ништо нодрински оваа овие ОВЧАР околу оние ОСМАН-БЕГ оту Ох пак ПЕТКАНА пиеса пиесата повеќе подоцна ПОЈАВА ИСТИТЕ поради работа самиот својот сега СЕКРЕТАРОТ СЕЛИМ-ОЏА сестро сите ски Скопје Скрб и утеха Солун сосема Софија СПАСЕ Спасета според Србија таа таму татко театарот на Чернодрински тебе тие тогаш токму толку ТРАЈАН требит три трупата тука туку тур ТУРЧИНОТ турчиш ќерко уште Черно Чернодрин чоек Швајцарија

Bibliographic information