Aspekti na makedonskoto prašanje

Front Cover
Kultura, 1962 - 534 pages

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Предговор
7
октомври е преломен момент во историјата на македон
11
Говор на протестниот митинг во СкопЈе одржан на
17

29 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

11 октомври АВНОЈ Балканот балканските бидејќи БКП борба борбата братството Бугарија бугарската бугарскиот бугарските буржоазија вање Вардарска Македонија веќе ВМРО војна востание врз врска Грција движење дел денес денеска донија другарот Тито Егејска Македонија еден единството заедничката затоа земја земји имаше историски јазик кедонија коишто кон КПМ линијата луѓе маке македон македонски јазик македонскиот македонското прашање Македонци Македонците малцинство маси масите меѓу многу можеше народи на Југославија народите Народна Република Народна Република Македонија народот ната национална националното прашање нашето нашиот нашите народи неговата неговите некои нив нивната нивните ние нија ните НР Македонија НРМ оваа овие околу окупатори окупаторот оние ослободување партија Партијата Пиринска Македонија повеќе политика положба поради прашањето преку работа работничката развиток развитокот раководството рамките своето свои својата својот секој сили сите ската скиот ските Скопје создавање социјализмот социјалистичка спрема таа татковина текот тие токму толку туку Турција услови уште фашистички ФНРЈ цел ЦК на КПЈ Шарло шовинизам

Bibliographic information