Граматика на македонскиот литературен јазик: Дел I и II., Volume 1

Front Cover
Култура,, 1967 - Macedonian language - 552 pages
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
5
Section 2
11
Section 3
85

3 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

акцент акцентот ами бидејќи ваат вакви ваквите случаи веќе вокал вокатив врз врска гла глаголи глаголите глаголот глаголската глаголски глаголскиот прилог Граматика грчка азбука дејство дејството дел ден денеска додека дојде другите еден едно заменки затоа збор зборови зборот значење значењето идат идно извесни изговор изговорот изрази изразува имаат имаме именката именки именките имиња инаку итн јавува јавуваат јас колку кон литературниот јазик маат македонски македонски јазик Малески меѓу Меѓутоа минато минато неопределено многу множина множината можат можеме народниот јазик наставката нашиот јазик нашиот литературен јазик неа некои неколку нив ние ниот обично образуваат образување оваа наставка овде овие означува оние освен пак повеќе покрај Попов предлогот предминато преку префикс придавки придавките пример работи реченица реченицата род сега сегашно сепак сите сл слог сложени случаи случаите согласка сосем состави составот Сп спрема среќава станува таа таков тие тогаш три укажува употреба употребата употребува уште форма формата форми формите Цепенков Чашуле

Bibliographic information