Граматика на македонскиот литературен јазик

Front Cover
Дрс. кн-во на НП Македонија, 1952 - Macedonian language
0 Reviews

From inside the book

What people are saying - Write a review

We haven't found any reviews in the usual places.

Contents

Section 1
3
Section 2
4
Section 3
7

9 other sections not shown

Other editions - View all

Common terms and phrases

акцент акцентира акцентирање акцентот ами бд бѓз бидејќи Бугарија ваквите случаи Велес веќе ВМ вокал вториот глаголскиот прилог Гласовниот систем грчка азбука дб двосложните денеска дијалекти добро додека другите еден едно Западна Македонија Затоа збор зборови зборовите зборот значење идат извесни изговара изговор изговорот имаат имаме именката именки именките итн јавува јавуваат јазикот јазици јазично колку кон литературниот јазик логичко луѓе македон Македонија македонски македонски јазик македонскиот литературен јазик меѓу Меѓутоа место Мисирков многу можат можеме наполно наречје народен народниот јазик наспрема наставката нашиот јазик нашиот литературен јазик нашите некои неколку нив ние ниот оваа овде овие односот оние основа паѓа пак пат пб пишува повеќе поезијата покрај поради порано правопис прашање прашањето првиот предлогот преку придавки пример работи разбира сега сепак сите сл слог случаите согласки согласките сосем состави составите составот станува стои таа такви таков тие тогаш третиот слог употреба употребува уште форма целости централните говори црти

Bibliographic information